Haber

Bozdağ : “Teröristler etkisiz hale getirildikçe teröre destek verenlerin çığlıkları da yükseliyor”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kemal Kılıçdaroğlu tarafından tekrar gündeme taşınan başörtüsü konusunda, çalışmaların son kademeye geldiğini ve yakın vakitte TBMM’ye sunulacağını söyleyerek, “Umuyorum ki, bu süreci başlatanlar, Türkiye’nin gündemine yine getirenler anayasa değişikliğine dayanak vermek konusunda samimi davranırlar” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Zonguldak’ta İl ve İlçe İnsan Hakları Kurulları 1. Bölgesel toplantısına katıldı.

Bakan Bozdağ, AK Parti iktidarları döneminde yeni düzenlemelerle insan hakları konusunda büyük yol kat ettiklerini, yeni düzenlemelerde devleti milletin doğrudan denetimine açtıklarını söyledi.

“İnsan haklarından korkan bir önder, bir iktidar devleti direkt vatandaşın kontrolüne açar mı”

Önceden kimin devlette kendisine ait ne türlü bilgi var diye doğru dürüst sorgulama hakkının olmadığını ifade eden Bozdağ, “Anayasayı değiştirerek her bir vatandaşımıza devletin hangi kurumunda kendisine ilişkin ne çeşit ferdî data var, hepsini sorgulama gayesi dışında kullanıp kullanmadığını denetim ettirme, yanlışı varsa sildirme, eksiği varsa düzelttirme hakkını verdik. Adeta şahsî bilgiler konusunda vatandaşı devleti karşısında yönetimci konumuna getirdik. Bak diyecek bakacak devlet. Denetim et diyecek denetim edecek devlet. Zira hukuk devleti bu türlü olur. Biz yeni düzenlemelerde devleti milletin direkt kontrolüne açtık. Artık konuşuyorlar, Cumhurbaşkanımızla, AK Parti iktidarları ile ilgili insan hakları bahislerinde haksız keyfi tenkitler yapılıyor. İnsan haklarından korkan bir önder, bir iktidar devleti direkt vatandaşın kontrolüne açar mı? Kendisini denetlesin diye yargı dışında onlarca organı, heyeti oluşturur mu? Bizim kederimiz Türkiye’nin insan hakları temeli üzerine yükselmesidir, insanların hürriyeti üzerine yükselmedir. İnsanların inanç duyduğu itimatla yaşadığı ve memnun olduğu bir ülke olarak bilinmesi, anılması, bu ülkenin vatandaşı olan herkesin de kendisini o denli bilmesi, o denli hissederek yaşamasıdır. 20 yıldır bunun anayasal, yasal seviyede gayretini verdiğimiz üzere uygulamada da zihniyet değişiminin yaşanması için büyük bir uğraş veriyoruz. Diyorlar ya tek adam, otoriter adam. ya otoriter olan bunu yapar mı, tek adam bunu yapar mı?” dedi.

“Ülkemizde birçok yasaklar vardı ve bu yasaklarla adeta yaşar hale geldik”

Türkiye’nin son 20 yılda yaşadığı büyük değişimde insan hakları, hukuk devleti ve hürriyetler konusunda adım adım daha güvenli, güçlü ve iyi bir Türkiye’ye doğru değişimi gösterdiğini de anlatan Bakan Bozdağ, ” Türkiye yasakları kaldıra kaldıra bugünlere geldi. Bizim ülkemizde kaç yasaklar vardı ve bu yasaklarla adeta yaşar hale geldik. Lisan üzerinde yasaklar vardı, cezaevinde bir tutuklu ve hükümlü Türkçe lisan dışında ailesi ile konuşamazdı, yasaktı. 2012’ye kadar bu yasaktı lakin kimsenin haberi yok. Annesi Arapça biliyor öbür lisan bilmiyordu. Bu yasağı kaldırdık. Herkes anası ile anasının lisanı ile konuşabilir ve buna mani yok dedik, kaldırdık. Savunmada kendisini Türkçe dışında diğer lisanla daha yeterli savunacağını tabir ediyorsa bir kişi savunamazdı, artık onu da kaldırdık. Türk vatandaşı kendisini istediği lisanda savunma hakkına sahiptir. Biz bunu getirdik ancak şuan Türkçe dışında savunma yapan kimse çıkmadı. Gerçek dürüst birkaç örnek var onun dışında da yok. Birileri bunu daima istismar etti. Biz bu yasağı kaldırınca istismar bitti ve herkes kendisini Türkçe savunmaya devam ediyor. Siyasette seçim propagandası yalnızca Türkçe yapılırdı, Türkçe dışında diğer lisanla seçim propagandası yapmak yasaktı. Konuşuluyor, otoriter, totaliter idare diyorlar. ya sizin otoriter, totaliter idare dediğiniz artık sizin kendinizin istediği lisanla Türkiye’nin her yerinde seçim propagandasını yazılı ve sözlü yapmanız üzerindeki yasağı kaldırdı. Şimdi serbest. Dil üzerinde nice yasakları bu dönemde bir bir biz kaldırdık” diye konuştu.

“Gündeme getirdiğiniz konuya lütfen sahip çıkın, samimi olun, sözünüzün arkasında durun”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başörtüsünün anayasal güvence altına alınması ile çalışmalarında tamamlandığını ve yakın zaman TBMM’ye sunacaklarını da tabir ederek, “Bu ülkenin bayanlarını kendi içinde ayıran ilkel bir zihniyet ve ilkel zihniyetin uyguladığı ilkel bir yasak vardı, hem eğitimde hem de istihdamda başörtüsü yasağı. Biz başörtüsü üzerindeki yasağı kaldırdık. Biz Türkiye’de kadınlarımız arasında eşitliği lafta değil, hem lafta hem icraatta hayata geçiren tarihi adımı attık. Son zamanda bu konu yeniden Türkiye’nin gündemine geldi. Gündemden düşmüş bir mevzu Kılıçdaroğlu’nun verdiği bir kanun teklif ile gelin bunu kanuni güvenceye alalım dedi. Cumhurbaşkanımızda kanuni güvence yetmez, madem bu konunun Türkiye’nin gündemine bir daha gelmesini istemiyorsunuz, o vakit gelin anayasal teminata kavuşturalım, bir daha bu husus Türkiye’nin gündemine gelmesin dedi. Bunun üzerinde de çalışmalar yaptık, hazırlıklarımızı Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Siyasi partilerin mecliste grubu olanları ziyaret edip, görüş ve desteklerini talep ettik. Şimdi bir noktaya geldik. İnşallah bu teklif yakında TBMM’ye sunulacak ve meclisimizin iradesi ile de yasalaşma sürecine girecektir. Umuyorum ki, bu süreci başlatanlar, Türkiye’nin gündemine yeniden getirenler anayasa değişikliğine destek vermek konusunda samimi davranırlar. Çünkü yasa ile bunun çözülmeyeceği belli. Niyetiniz samimiyse bir daha Türkiye’nin gündemine başörtüsü, kılık kıyafet tartışması girsin istemiyorsanız, vakit değişince, iktidar değişince, imkan ve güç sahipleri farklılaşınca, zulüm yine hak diye avdet etmesin istiyorsanız, bunun tek yolu anayasal teminat. Gelin anayasal garantiyi birlikte sağlayalım. Bu mevzuyu Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin gündemine getirmedi, AK Parti de getirmedi. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin gündemine getirdi. Öyleyse gündeme getirdiğiniz hususa lütfen sahip çıkın, samimi olun, sözünüzün ardında durun. Anayasal yasal garantiye evet deyip, anayasal garantiye hayır demek samimiyetsizliğin açık bir ilanıdır. Buna dayanak vermezse daima birlikte bu hususun üzerinde bir defa daha düşünmemiz lazım. Oy birliği ile bu kararın alınmasını herkese yararı var. Halk nezdinde bir takdiri varsa mecliste oy veren herkese bu halk esasen hakkını verecektir” dedi.

“Meslek Örgütleri ile ilgili anayasa çalışmaları sona geldi”

Bazı meslek örgütlerinin amacı dışında faaliyette bulunduğunu ve bunla ilgili yeni anayasal çalışmalarında tamamlandığını ve kamuoyu ile paylaşacaklarını de kaydeden Bakan Bozdağ, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“Türkiye’de pek çok meslek örgütü var. Anayasamızın 135. Maddesinde ‘Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları aşikâr bir mesleğe mensup olanların müşterek muhtaçlıklarını karşılamak, mesleksel faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğinin genel faaliyetlerine uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensupların birbirleri ile halk ile olan ilgisinde dürüstlüğü ve inancı hakim kılmak üzere çalışırlar’ diyor. Hiçbir meslek örgütü amacı dışında faaliyette bulunamaz, buda anayasa hükmü. Ama Türkiye’de kimi meslek örgütlerinin maksatlarını bırakıp diğer faaliyetlerin içerisine girdiği de çok aşikardır. Ben artık Türk Tabipler Birliği’nin, siyasette olan bir kardeşiniz olarak Tabiplerin hakkını savunduğuna şahit değilim. Sadece iktidar zarar göreceği bir şey varsa orada iktidar zarar görsün diye, tabiplerin menfaati olsun diye değil. Bugüne kadar Tabipler Birliğinin Türkiye’deki tabiplerimizin mesleksel menfaatleri meslekleri ve başka alandaki işlerinin daha güzel olması için sundukları tek bir önlem tek bir teklif yoktur. Fakat PKK terör örgütü yada diğer bir terör örgütünün başı dara girdiğinde yada gereksinimi olduğunda onların lehine açıklama yapmada yarışa girenler var. Tabiplerin lehine açıklama yok, ancak TKS’ya, Türkiye Cumhuriyeti Devletine kimyasal silah kullandı iftirasını yapanları ve bu iftirayı doğrulayanlara takviye verildiğini görüyoruz. Tabipler Birliğinin bu türlü bir misyonu var mı, yahut ayrıca meslek örgütünün bu türlü bir misyonu var mı?. Hiç bir meslek örgütü kuruluş gayeleri dışında faaliyette bulunamaz. Bulunduğu vakit da elbette hukukta bunun karşılığı vardır ve gereğini yapacaktır. Cumhurbaşkanımızın da kamuoyuna açıkladığı üzere Türk Tabipler Birliği ve Türk Mimar ve Mühendisler Odaları ile ilgili çalışmalarımızın sonuna geldik. İnşallah yakında bu çalışmayı da kamuoyumuzla paylaşacağımızı buradan ayrıyeten tabir etmek isterim.”

“Teröristler etkisiz hale getirildikçe teröre dayanak verenlerin çığlıkları da yükseliyor”

Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet teşkilatının terörle mücadelesini etkin ve karalı bir şekilde sürdürdüğünü, terör bitene kadar bu mücadelenin kesintisiz devam edeceğini de sözlerine ekleyen Bakan Bozdağ;

“TSK terör örgütleri ve teröristlerle uğraş etmektedir. Amacı terör örgütleri ve teröristlerdir. Bugüne kadar yaptığı çaba de sivil vatandaşlarımıza yada öteki ülke içinde devam eden harekatlarda orada sivillere en ufuk bir ziyan ve ziyan vermemiştir. Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde oradaki sivil kısımlara ve kürtlere karşı bir hareket olarak da kimsenin gösterme hakkı yoktur. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin gayesinde siviller, Kürt vatandaşlarımız yoktur. Amaçta PKK, PYD, YPG terör örgütü vardır. Gayede bu terör örgütlerinin tröstleri ve bunların inleri var. Terör örgütlerinin terörün barınaklarına, inine girdikçe teröristler etkisiz hale getirildikçe teröre takviye verenlerin çığlıkları da yükseliyor. 13 baro barışı savunmak ismine açıklama yapıyorlar. TSK’nın Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyine yaptığı harekatı durdurmasını talep ediyorlar. Bunun ismi şudur; teröristler öldürülmesin, barınakları başlarına yıkılmasın, teröristler için oluşturulmuş korunaklı alanlara TSK ve Türkiye Cumhuriyeti dokunmasın. Teröriste ziyan gelmesin diye çırpınan, oluşturduğu barınaklar, inler korunsun diye kimi barolar çırpınmaktadır. Bildiri yayınlayıp, barıştan yana tutum aldıklarını söyleyerek yayınlıyorlar. Siz bu bildiriyi Türkiye Cumhuriyeti Devletine, TSK’ya karşı yayınlayacağınıza PKK, PYD, YPG’ye karşı 40 yıldır bebekleri öldürdünüz, Aybüke öğretmeni öldürdünüz diye durdurun bu kanı ey terör örgütü diye niçin yayınlamıyorsunuz. Maden barıştan yanasınız köy basıp, köylüleri kuşuna dizenlere, siz bu köyleri niçin basıyorsunuz, niçin insanları kurşuna diziyorsunuz, Karkamışta bomba okula düşüyor, günahsız öğrencileri yavruları öldürmeye nasıl öldürürsünüz diyemiyorsunuz. Teröristeler bebek katillerine, öğretmen, asker ve sivil katillere dur diyin. Siz barışı savunmuyorsunuz, terör örgütleri yıpranmasın, teröristler ölmesin diye çırpınıyoruz. Barışı savunmak kim, siz kim. Bugüne kadar terör örgütünün aleyhine tek bir söz lisanından dökülmeyenlerin, barış ve hak savunucu olması gösterilmesi insan haklarına da insan hakları kurumlarına en büyük saygısızlık ve hakarettir. Maalesef Türkiye’mizde kimi insan hakları örgütleri var, ancak savunduklarına bakın daima teröristlerin hakları ve yanında” diye konuştu. – ZONGULDAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vip elit istanbul escort bayan numaraları
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort